Online-Hukuk.Org

Nitelikli Cinsel Saldırı Suçu Hakkında Umumi Bilgiler

Okunma: ay:79 toplam:1337

Nitelikli cinsel sadırı suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 202/2. maddesinde tanzim edilmiştir. Bu suç, vücüda organ veya cisim sokulması suretiyle meydana gelir.

1-)Nitelikli cinsel saldırı suçu, vücüda  uzuv veya cisim sokulması suretiyle irtikap edilir.Organ veya  cisim anüse, vajinaya, ve ağza sokulması  fark etmez.

2-)Cinsel saldırı suçu, anüse, vajinaya veya ağza organ veya cisim sokmak süretiyle irtikap edilir.Ancak, vücüda organ sokulmasa bile fail kastı belli ise durumda suç, basit cinsel saldırı değil, nitelikli cinsel saldırıya teşübbüstür.  Sanığın resmi nikahlı eşinin kardeşi olan mağdureyi telefon almak bahanesi ile tanık V.'nin evine götürdüğü, tanığın bir bahaneyle evden ayrılmasını müteakip "... benim olacaksın, buradan ölün çıkar dirin çıkmaz, boşuna debelenme" diyerek kucaklayıp yatak odasına taşıdığı, bu sırada mağdurenin komşuların duymasını sağlamak için oda kapısının camını kırıp yüksek sesle yardım istediği sanığın mağdureyi yatağa yatırıp üzerine çıktığı ve kendi fermuarını açtığı, müştekinin ciddi olarak direnmesi ve kapıya gelen komşuların bağırması üzerine eylemini tamamlayamadan bırakmak zorunda kaldığı anlaşılan sanığın, söz ve davranışları ile açığa vurduğu kastına ve tıbbi raporlara göre; eyleminin vücuda organ sokmak suretiyle cinsel saldırı suçuna kalkışma niteliğinde bulunduğu gözetilmeden basit cinsel saldırı suçu olarak kabulü ile yazılı şekilde hüküm kurulması, hukuka aykırıdır.(5.CD  22/01/2008 tarihli ve   Esas No:2007/11586 Karar No:2008/161  künyeli içtihadı)

Hukukçu Mustafa Yıldız

Yorumlar

Bu yazıyı ilk olarak siz yorumlayın.

Arkadaşına gönder

Adınız :
Mail adresiniz :
Arkadaşınızı Adı :
Arkadaşınızın maili :
Eklemek İstediğiniz :  

* Yukarıdaki alanların tümü doldurulmalıdır.

* Formu son bir kez kontrol ettiğiniz için Teşekkür ederiz.

Yorumla

Adı, Soyadı :
Mail :
Yorumunuz :  

* Yukarıdaki alanların tümü doldurulmalıdır.

* Formu son bir kez kontrol ettiğiniz için Teşekkür ederiz.

* Yorumunuz kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır.

Yapsan İnşaat Reklamı Yapsan İnşaat Reklamı
Bu sayfa 0.6652 saniyede oluşturuldu ve saniyede yüklendi