Online-Hukuk.Org

Devlet Malına Zarar Verme Suçu Hakkında Umumi Malumat

Okunma: ay:80 toplam:2947

1-)Devlet malına zarar verme suçu, nası ızrar suçunun hususi bir şekli olarak 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 152/1(a) maddesinde tanzim edilmiştir.

2-)5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 152/1(a) maddesinde Devlet malından ne anlaşılacağı ve kapsımı hakkında detaylı malumat verilmiştir. Buna göre butün devlet malları değil sadece, kamu kurum ve kuruluşlarına ait  kamu hizmetine tahsis edilen mallar ile doğrudan doğruya kamunun yararlanmasına tahsis edilmiş yer, bina tesis gibi kamu malları mezkur madde kapsamına girer.
 
2-)Bu kapsamda, kamu kurum ve kuruluşlarına ait lojmanlara zarar verme suçu TCK 151/1. maddesine girer.Çünkü, lojman kamu hizmetine değil, kamu görevlisine tahsis edilmiştir. Lojman camına kırmak fiili de  151/1. madde kapsamında kalan şikayet tabi bir suçtur.

3-)Doğrudan doğruya kamunun yararlanmasına ayrılan park, bina tesis, yollara zarar vermek te 152/1 maddesi kapsamına girer. Mesela bir ortadan ikiye bölünmüş veya duple yol arasını araç geçmeye elverişli olacak şekilde toprakla kapatmak suretiyle dolgu yapmak fiili, TCK 152/1(a) maddesi kapsamına giren suçu oluştur.

Hukukçu Mustafa Yıldız

Yorumlar

Bu yazıyı ilk olarak siz yorumlayın.

Arkadaşına gönder

Adınız :
Mail adresiniz :
Arkadaşınızı Adı :
Arkadaşınızın maili :
Eklemek İstediğiniz :  

* Yukarıdaki alanların tümü doldurulmalıdır.

* Formu son bir kez kontrol ettiğiniz için Teşekkür ederiz.

Yorumla

Adı, Soyadı :
Mail :
Yorumunuz :  

* Yukarıdaki alanların tümü doldurulmalıdır.

* Formu son bir kez kontrol ettiğiniz için Teşekkür ederiz.

* Yorumunuz kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır.

Yapsan İnşaat Reklamı Yapsan İnşaat Reklamı
Bu sayfa 0.9231 saniyede oluşturuldu ve saniyede yüklendi